Adventoura Slovakia

06.05.2020
adventoura-slovakia

Najprv sa vybral cestovať a pracovať do zahraničia. Po niekoľkých rokoch sa vrátil domov pod Tatry a založil cestovnú agentúru. Podarilo sa mu to, čo tu predtým vôbec nebolo bežné, ale miestami priam až nemožné: dotiahnuť do Tatier zahraničnú klientelu. Ponúka okrem tých najzaujímavejších túr a prehliadok pamiatok aj jazdu so psím záprahom, nocovanie v snehovom iglú, let balónom, ale aj ďalšie outdoorové zažitkové aktivity. Viac sa už o tom, ako sa to celé stalo, porozprávame s rodákom spod Tatier Erikom Ševčíkom, zakladateľom a šéfom Adventoura Slovakia.

Ahoj Erik, tak ako to vlastne celé začalo? Bol si pracovať vo viacerých štátoch. Kde a čo si tam robil?

Začalo sa to takzvaným bucket listom, zoznamom krajín ktoré chcem vidieť. Samozrejme nebolo to o Chorvátsku, v ktorom som bol tisíckrát, ale ako sa povie "think big and do big". Môj zoznam obsahoval Južnú Afriku, Nový Zéland, Kaliforniu, Hawai.

Južná Afrika prišla ľahko: v juhoafrickom stredisku, kam som chcel aj ja ísť, pracovali predošlé roky kamaráti z Popradu. Tí ma odporučili na základe mojej angliny a toho, že jazdím a učím lyže a snowboard. Užil som si tú krajinu naplno, po sezóne sme si urobili road trip po celom južnom cípe kontinetu od Durbanu az po Kapské Mesto. Navštívili sme národné parky, skočili sme si toho času najvyššie bungee na svete: 216 metrov, 7 sekúnd voľný pád :-) Afrika bola pre mňa bránou na Nový Zéland, kedže som tam pracoval s luďmi, ktorí už mali stabilné pozície a joby na Zélande :-)

Nový Zéland - po skypových interview a papierovej pošte s pracovnými zmluvami a vízami som kupoval letenku do vysnívanej krajiny. Let cez 36 hodín so všetkými prestupmi, sen sa stal skutočnosťou. Užil som si Zéland a zimné lyžiarske stredisko Treblecone na Južnom ostrove. Úžasný polrok s easy going Zélanďanmi, samozrejme trip po sezóne nechýbal.

Podobne ako Afrika, Zéland bol pokračovaním cestovania a práce a moja cesta viedla do Kalifornie - štátu, ktorý keď sa spomenie, všetci vidia Pamelu a Mitcha Bjukenena na pláži v Baywatch :-) Ale Kalifornia a stredisko Mammoth mountain je známe tým, že tam majú top snehové podmienky na svete, podobné ako aj v Kanade, kopec prašanu a toho času (čo som miloval) najlepší UNBOUND terrain park na svete so skokmi a u-rampou. Zajazdil som si so svetovou špičkou freeriderov na úžasných svahoch hory s "double black diamond" žľabmi.

Kalifornia bola pre mňa na tri zimy, čo bolo úžasné sa tam vrátiť zakaždým. Samozrejme po každej sezóne musel byť road trip. Prvý rok to bol ostrov Oahu a pláž Waikiki na Hawaji, surfovanie, šnorchlovanie a spoznávanie ostrova. Druhý rok výlety po Los Angeles, San Franciscu a trip do Mexika, opäť na surfovanie. Tretí rok výlet na X-GAMES do Aspenu, spoznávanie národných parkov a hlavne roadtrip po západnom brehu USA od Washingtonu na severe až po San Diego na juhu.

Ako si dospel k rozhodnutiu vrátiť sa domov a začať podnikať v tom, čo robíš?

Stále som cestoval, som aktívny človek, neudržíte ma na pláži ležať sedem dní v kuse :-) Po návrate domov som pokračoval v aktivitách, Tatry mám prechodené od západu na východ. Kedže som aj jazdil závodne cyklotrial na horskom bicykli, všetko to smerovalo k práci, ktorú teraz robím, a to k zážitkovej cestovnej kancelárii Adventoura Slovakia v Poprade :-)

Aké boli začiatky po návrate na Slovensko?

Tí, ktorí majú svoju firmu, vedia ako to je, ťažko na začiatku :-) S manželkou sme prvé tri roky žili z jedného platu a bol som rád, že som mal na odvody. Teraz to už je 11 rokov, čo fungujem s Adventourou a môžem povedať, že je tak ako má byť :-)


Ktoré veci zo zahraničia si najlepšie využil doma?

Úprimne? Viac úsmevu, spontánnosť a nebáť sa hodiť do nových vecí, brať príležitosť, ktorá momentálne prišla a rýchło sa prispôsobiť :-) Na Slovensku mám pocit, že to trošku chýba, ale to asi bude našou históriou a formovaním ľudí pred rokom 1993 :-)

Sprevádzať turistov miestami kde je možné pozorovať medvede, je vraj tvoja špecialita.

Medveď je úžasná šelma, ak ho raz pozorujete, na druhý deň to chcete opäť urobiť :-) Úžasné na tom je, že medzi vami nie je plot ako v ZOO. Ste len vy a oni vo svojom prostredí. Výlety za pozorovaním medveďov:
https://www.adventoura.eu/tours/hiking-bear-watching-tour/

Odkiaľ zo zahraničia máš najviac zákazníkov a ako ich získavaš?

Prevažne západná Európa a naši susedia, ale ukážu sa aj turisti z USA, Číny, Japonska, Austrálie, ale aj zo Zélandu.

Čo hovoria zahraniční klienti na Slovensko?

V prvom rade, že tu máme veľmi čisto a že naša krajina má úžasné hory, pomedzi ktoré môžu cestovať. Sú prekvapení zo železničnej dopravy - dobré ceny, vlaky idú načas a internet vo vlaku obdivujú. Poslednou vecou, ktorú veľmi vyzdvihujú, je dostupnosť voľných WIFI sietí v každom meste, reštauráciách atď.

Čo sa im páči najviac?

Obdivujú históriu, naše Slovensko má hory, atrakcie, relatívne všetko blízko seba, a môžeme to dosiahnuť v priebehu krátkeho času. Ale musím podotknúť: keď som s turistami cestoval cez Slovensko pred rokom 2012 a skôr, bol som pyšný a ukazoval som im, aké máme úžasné lesy. Teraz je to opačne, o lesoch nehovorím a túto tému s nimi ani neotváram, pretože lesy nie sú.

Tvoj najobľúbenejší výlet/aktivita s turistami?

Akákoľvek turistika. Rád sa vraciam na Spišský hrad, ale aj do Bojníc alebo Čičmian. Bicykel a cykloturistika nesmú chýbať :-) Mestá ako Košice a Bratislava si viem tiež užiť.

Ostane ti čas aj na seba? Chodíš do hôr potom aj bez klientov, len tak nekomerčne?

Tým, že som päť dní v týždni v teréne a dva dni doma, teším sa veľmi, keď sa môžem zastaviť v mojej oblúbenej kaviarni a spomaliť sa na chvíľu. Ale samozrejme, aj tie dva dni kedy mám čas, moja cesta smeruje do prírody na prechádzku alebo na túru s manželkou Zuzkou.


Plány do budúcnosti?

Adventoura má pevný základ, to mi dáva možnost organizovať malé školenia, pomáhať lokálne - som členom komisie pre cestovný ruch v meste Poprad, organizujem raz ročne seminár o sociálnych sieťach a snažím sa inšpirovať ostatných. Verím, že aj tento článok zmení aspoň jednu osobu, ktorá si precestuje svet, vráti sa na Slovensko a otvorí si firmu, ktorá ho bude baviť :-)

 

Tak do života aj do budúcich plánov ti držím palce a ďakujem za rozhovor!

Martin Bartoň

 

Fotky Adventoura Slovakia

Diskusia

RE: Adventoura Slovakia
Jaraba 07.05.2020
"...dobré ceny, vlaky idú načas a internet vo vlaku obdivujú..." - ehm, ako by som to... - nepomýlil si si to s inou krajinou? :o)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri