Jano Banko: Galéria bystrického patriota

04.06.2016
jano-banko-galeria-bystrickeho-patriota

Môže sa vôbec niekto nazývať lokálpatriotom, keď žil 30 rokov v Bystrici a 50 v Bavorsku? Myslím si, že to záleží práve na ňom – či si udržal  alebo stratil vnútorný vzťah k prostrediu, kde vyrástol a mal svojich kamarátov. Dovoľujem si predstaviť tu niekoľko pohľadov do môjho minulého života, a to z toho dôvodu, že ma Vetroplacháči požiadali, či by som kvôli pestrosti Magazínu nepísal nejaké príspevky. Boli tu teda publikované mnohé moje prechádzky do prírody, aj športového charakteru.

 

Privátnu biografiu pri písaní zásadne vynechávam, tak to uplatním aj u seba. Len spomeniem môj vstup do organizovaného športu. Môj bratranec Zdeno Banko ma prihlásil za člena KSTL už keď som mal päť rokov. Bol som členom rôznych klubov na Slovensku, v Bavorsku aj v Tirolsku. Tu si dovolím predstaviť moje túlanie po prírode, len pre predstavu, ako som zabíjal svoj voľný čas.

 

Z tejto miešaniny mojich obrázkov (poriadok som v tom nikdy nemal) sa približne dá zrekonštruovať môj športový život a záľuby, ktoré mi spravili život znesiteľný a pomerne ľahký. Mnoho ľudí si povie: tak by som aj ja chcel žiť. Musia si ale uvedomiť, že v živote sa nedá dosiahnuť všetko. Pri mojom štýle života sa nedal stavať a užívať dom. Kedy by som v ňom býval? Žiješ veľkú časť života na cestách, musíš ľúbiť nomádsky život. Musíš si zariadiť život tak, že peniaze, ktoré minieš, musíš najprv niekde aj zarobiť. Ako, to je tvoja vec. V každom prípade nezdedia tvoji potomkovia nič!!! Na tento štýl života musíš aj tvrdo trénovať, inak sa tie ciele nedajú uskutočniť. Jednoducho povedané, musíš sa stať otrokom tvojej obľúbenej vášne. Takýto život, ktorý produkuje veľa adrenalínu, robí človeka šťastným a spokojným. Preto neberte toto ako návod na osobné užívanie, ale ako príklad, čo všetko sa v živote dá robiť. Život prestane byť nudný!

 

A milí čitatelia Vetromagu, mal by som na vás ešte jednu prosbu: Stalo sa zvykom, že čítate články tu na stránke, ale diskutujete o nich na inej stránke. Logické je predsa, že keď kúpim salámu a je zlá, tak sa sťažujem v mäsiarni, kde som ju kúpil, a nie na pošte. Prajem vám naďalej dobrú zábavu pri čítaní!

 

Váš starec Jano

 

Fotky Jano Banko: Galéria bystrického patriota

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Jano Banko: Galéria bystrického patriota
Martin S. 06.06.2016
Klobúk dole! To je skutočne plnohodnotne a naplno prežitý život. Konečne sme sa, čiteteľia Vetroplachu, dozvedeli kto je Ján Banko. Ja určite a myslím, že aj mnohí z nás nemáme toľko ani poštudované na mapách a atlasoch, koľko vy ste kopcov a kilometrov prechodili. A k tomu aj dôstojný vek, no opäť platí: "starý horolezec, dobrý horolezec!"

RE: Jano Banko: Galéria bystrického patriota
Jano 06.06.2016
Martin, stary ano,ale horolezec som nikdy nebol., ako Sano hovori, boli sme horski tulaci. Hladali sme len pohyb v prirode, ja som nemal nikdy horolezecke ciele.

RE: Jano Banko: Galéria bystrického patriota
sherpa 07.06.2016
Jano, taky paradny fotomedailon! teraz si odhalil tu svoju vsestrannost a objasnil styl posobenia aj pre ostatnych, lahko zrozumitelne cez fotky. ale este nie je koniec...dobrodruzstvo pokracuje stale, len v inej forme.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri