Miki Knižka organizuje lavínové kurzy

29.12.2009
miki-knizka-organizuje-lavinove-kurzy

Po rokoch strávených v Kanade sa Miki začal konečne vyskytovať trochu častejšie aj na Slovensku. Hlavným dôvodom bol kurz horských vodcov v Česku, základ úspešne absolvoval a v súčasnosti zbiera ako ašpirant potrebné skúsenosti a prax. Už túto zimu sa s ním budete môcť stretnúť aj na víkendových lavínových kurzoch v slovenských horách. Čo ho k tomu viedlo a o čom budú vlastne tieto kurzy sa nám pokúsi zodpovedať v tomto krátkom rozhovore:

  - Čau Miki, chystáš sa organizovať lavínové kurzy, skús najprv niečo o tvojich priamych skúsenostiach s lavínami.

Najhoršia osobná skúsenosť bola, keď jedného dňa zasypalo môjho najlepšieho kamaráta Ďura Petranského počas vynášky na Téryho chatu. Dlho som sa nevedel z toho spamätať, bola to veľká rana a nechápal som prečo sa to stalo. Ďuro bol človek, ktorý bol veľmi opatrný, na rozdel od nás a napriek tomu skončil v lavíne. Ja som o lavínach nevedel nič a lyžoval som strmé žlaby v Tatrách bez lavínového vybavenia a základných informácií o pohybe v zime. Aj toto je jeden z dôvodov prečo začínam organizovať lavínové kurzy. Chcel by som sa podeliť o moje osobné skúsenosti a tak možno pomôct iným ľuďom, ktorí o lavínach nevedia nič a chceli by sa niečo naučiť.


Už si bol niekedy pod?

- Áno. Bolo to v roku 2002, bola to moja prvá sezóna ktorú som trávil v Kanade a o miestnych podmienkach som nevedel veľa. Jedného dňa sme sa s kamošmi vybrali liezť ľady. Ľad, ktorý sme chceli liezť sa volá Polar Circus, V, WI 5 (650m). Už od začiatku na nás padali malé lavínky z ktorých sme sa smiali a vôbec nám nedochádzalo, že asi niečo nie je v poriadku. Ľad má kaskády a to bolo naše šťastie, že sme v inkriminovanom momente boli pod jednou z nich.

Dvaja kamoši liezli a ja s ďalším som bol dalej od ľadu, aby na nás nepadali kusy ľadu, ktoré zhadzuje prvolezec. Zrazu som počul obrovský hluk, hneď som vedel, že je to lavína, akurát som si vravel, že to predsa nemôže byť tu. Pozrel som sa hore a nechápal som aká obrovská lavína sa valila na nás.

Rozbehol som sa k ľadu a to bolo moje štastie, pretože ináč by som nemal šancu prežiť. Bola to obrovská lavína, ktorá cez nás prehrmela a na 30 sekund som nič nevidel iba tmu. Všetci sme boli v šoku, mali sme šťastie, že sme boli pod kaskádou a tá najväčšia masa nás nezasiahla.

V Tatrách som raz odrezal lavínu, ale mal som to šťastie, že doska mi odišla spod lyží a ja som sa len díval, čo sa deje...


- Aký je trend v tejto oblasti momentálne v Kanade? Aká sa tam používa výstroj, metodika, chodia ľudia na podobné kurzy?

Lavínová výstroj v Kanade je rovnaká ako na celom svete. Kanada patrí k lídrom v tejto problematike kedže má obrovské hory a každý rok tam padne niekoľko miliónov lavín. Vačšina ľudí, ktorí sa pohybujú v horskom teréne automaticky absolvuje základný lavínový kurz a nepoznám jediného kanaďana, ktorý by išiel na túru bez lavínovej výbavy (lavínový vyhľadávač, sonda, lopata).


- Aké si absolvoval vzdelanie a čo ťa k tomu viedlo?

Absolvoval som profesionálny lavínový kurz Kanadskej lavínovej asociácie (CAA Level 1). Rozhodol som sa absolvovať kurz kvôli svojej bezpečnosti a získania nových informácií o lavínach. Okrem toho sme sa samozrejme venovali tejto problematike aj v kurze horských vodcov UIAGM.

- Nosíš lavínovú výstroj na každú skialpinistickú túru?

Áno.


- O čom budú špeciálne tvoje kurzy? Doniesol si z Kanady nejaké novinky?

Cieľom kurzu je: poskytnúť základné informácie potrebné pre pochopenie lavínovej problematiky,prezentovať kľúčovú úlohu stratégie rozhodovania a manažmentu rizika pri pohybe v lavínovom teréne. Poskytnúť základné informácie potrebné pre prípravu a plánovanie túry, naučiť základnú techniku záchrany pri lavínovej nehode. Chcel by som povedať pravdu a vyvrátiť niektoré „rady a odporúčania expertov”

- Aké su tvoje plány na najbližšiu zimu?

Plánov mám viac, tak uvidíme, čo všetko sa podarí. Jedným z plánov na túto zimu je zorganizovať výlet pre skialpinistov do Kanady a ukázať im tie nádherné miesta, ktoré som spoznával niekoľko rokov. Chcel by som sa s nimi podeliť o tú divokú krásu kanadských hôr.

Prípadné otázky na Mikiho napíšte do diskusie a viac o spomínaných kurzoch sa dozviete tu:

www.mountainproguiding.com

S Mikim sa rozprával M.Bartoň

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Miki Knižka organizuje lavínové kurzy
26.01.2010
Nový termín najbližšieho kurzu je už 5-7 februára

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri