Rozhovor s Jakubom Šiarnikom po pretekoch Pierra Menta

21.03.2018
rozhovor-s-jakubom-liarnikom-po-pretekoch-pierra-menta

Pred pár dňami sa z francúzskej Pierra Menty vrátili naši reprezentanti Jakub Šiarnik a Matúš Danko s veľmi pekným 19 miestom. Jakubovi pre ktorého to bola prvá účasť na tomto veľkom skialpovom preteku sme položili pár otázok:

Takže Jakub, nová zimná sezóna pre teba už beží v plnom prúde, vráťme sa ešte na jej začiatok:

Poddarilo sa ti absolvovať študijný pobyt v Slovinsku, trénoval si s tamojšími najlepšími pretekármi. Ako sa ti to podarilo, Čo ti to dalo?

Využil som možnosť vycestovať na študijný pobyt v rámci programu Erasmus. Bol to výborný krok. Podobnú mobilitu som už absolvoval pred 2 rokmi, takže som približne vedel do čoho idem. Mal som vhodné podmienky pre tréning, dostatok času a kvalitných sparingpartnerov. Tréningy s nimi ma posunuli niekde inde. Každodenný kontakt so širšou svetovou špičkou hodnotím ako najväčší faktor napredovania. Navyše zo Slovinska je omnoho kratšia vzdialenosť do Álp.

Skialpinistickú sezónu si začal výborne, priblíž v krátkosti tie najcennejšie výsledky.

V polovici decembra som mal za sebou prestávku vynútenú omrzlinami. Možno mi to paradoxne pomohlo k vysokej výkonnosti, lebo som mohol zregenerovať po náročnom tréningovom programe v októbri a novembri. Sezónu som začal 2. miestom na Rakúskom pohári. Následne som pomerne jednoznačne vyhral 3 preteky doma. Splnil som si cieľ z pred pár rokov a porazil môj niekdajší vzor J.Hlavča. Následne som bol na Európskom pohári v Bischoshofene, kde som vybojoval senzačné 2. miesto v šprinte a ďalšie 2 umiestnenia v prvej desiatke. O týždeň neskôr, na Svetovom pohári vo Francúzsku, som nerozumne prepálil tempo, čo ma neskôr mrzelo. Prvú časť sezóny som uzavrel ME na sicílskej Etne. Najcennejšie hodnotím 16. miesto vo Vertikáli. Veril som vo výsledok do top 20, ale za 16. miesto a skalp mnohých profesionálov som veľmi vďačný.

Čo je nové na pôde slovenskej skialpinistickej asociácie vo vzťahu k repre?

SSA prehĺbila spoluprácu s firmou Trekland. Vďaka tomu už po vizuálnej stránke vyzeráme ako tím . Taktiež som SSA vďačný, že mi boli refundované aj repre štarty, na ktoré náš tím necestoval a absolvoval som ich so Slovincami.

Nedávno si sa vrátil z pretekov Pierra Menta, ktoré sú akousi skialpovou Tou de France. S parťákom Matúšom Dankom ste obsadili 19 miesto. 

Bola to moja prvá Pierra Menta. Aj preto som nevedel som čo so mnou urobí 4-dňová záťaž. Mám za sebou 2 ročníky Bokami, avšak hneď som vedel, že Pierra bude o inom. Navyše som mal pár dní pred štartom mierne zdravotné ťažkosti . Ukázalo sa to aj v prvej etape, kedy som mal čo robiť, aby som Matúšovi stíhal. Ďalšie dni sa karta trošku otočila a občas som Matúša vo výšlape potiahol. Pred náročnými zjazdami však nie a radšej som šetril sily na cestu dole, keďže v bubnoch v lese lyžuje Matúš lepšie. Pierra bola pre mňa najmä obrovská škola lyžovania. Na Bokami takmer úplne absentujú náročné zjazdy v lesoch s takmer kilometrovým prevýšením. Dá sa povedať, že na Bokoch v relatívne krátkych zjazdoch nad pásmom lesa si človek odýchne a následne maká vo výsľape. Na Pierre som si však musel odýchnúť vo výšlape, tak aby som zvládol náročný zjazd.

Síce sa kvôli počasiu nepodarilo vytiahnuť finálovú sobotňajšiu etapu až na legendárny Grand Mont, ale aj tak bola atmosféra elektrizujuca, pripomínajúca dojazdy Tour de France. Prechádzať koridormi ľudí s vlajkami alebo v kostýmoch vyvolávalo zimomriavky.(video zo 4.etapy 3:40). Preteky dokončilo 172 mužských dvojíc zo 192 účastníkov.

S každým výsledkom v top 30 by sme boli spokojní. Výsledok v top 20 by bol už splneným snom. To sme ešte nevedeli, že top 20 má privilégium vystúpiť na pódium najlepších. Každopádne musím dodať, že som rád, že sme zdraví došli do cieľa. Dokonca aj bez problémov s materiálom. Nie každý mal také šťastie. Napríklad fenomenálny Kilian Jornet musel v poslednej etape skončiť, lebo si v zjazde polámal ihlicu v predkolení.

Čo ťa čaká najbližšie, a aké dôležité preteky ešte plánuješ absolvovať?

Teraz nás čakajú Bokami. Uvidíme či sa nám s Matúšom podarí obhájiť víťazstvo z minulého ročníka. Pierra nás určite unavila. Ešte dnes (utorok pred Bokami) nie je Matúš úplne vo svojej koži. Možno si budeme musieť občas vzájomne pomôcť, avšak aj v tom je čaro pretekania vo dvojici. Ak v zdraví dokončím Bokami ostanem ešte týždeň doma a absolvujem niektoré z lokálnych pretekov. Následne chcem ísť naspäť do Slovinska za školskými povinnosťami. Odtiaľ si ešte odbehnem na finále Svetového pohára do Madonny di Campiglio. Zvažujem ešte účasť na finálovom podujatí Slovenského pohára na Chopku. V celkovom hodnotení však figurovať nebudem, keďže som uprednostňoval zahraničné preteky pred domácimi.

Ako sa ti darí zvládať taký náročný program finančne? Kto ťa podporuje?

Už nejakú tú sezónu si ma ľudia spájajú s materiálom značiek SCARPA, Movement a Trangoworld. Predstavujú mojich generálnych partnerov. Počas tejto sezóny som začal obliekať veci KARPOS. Z pretekárskeho hľadiska ich hodnotím ako najtechnickejšie na trhu. Ich dovozca Davorin.sk ma vybavil aj ionťákmi, gélmi či a tyčinkami od Powerbar-u. Moje „železiarstvo“ dopĺňa materiál od Climbing Technology. Ďalší partnermi na materiál sú značky Silva, Buff a Colltex. TMR vďačím za sezónny lyžiarsky lístok. 

Za pokrytie reprezentačných štartov ďakujem SSA. Na domáce štarty mi prispieva klub SK Žiarska dolina. Náklady na ostatné preteky a prípravu mi pomáhajú zvládať aj spoločnosti KZLM-Tilia, Scanquilt a CD-profil .Týmto by som im chcel poďakovať a čitateľom odkázať, že zakúpením tovaru alebo služby od mojich podporovateľov podporíte aj mňa. Ďakujem !

Keď hovoríme o podpore nedá mi nespomenúť moju rodinu, rodičov, naše rodinné ubytovanie a v neposlednom rade priateľku Sáru.

 

za rozhovor Jakubovi ďakuje M.Bartoň

Fotky Rozhovor s Jakubom Šiarnikom po pretekoch Pierra Menta

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri