Skyrunner v akcii

28.03.2008
skyrunner-v-akcii

Veru ťažký život majú profesionálny dobrodruhovia a horolezci, keď uchádzajúc sa o priazeň sponzorov musia vymýšľať stále bláznivejšie a originálnejšie akcie. Uspieť sa podarí len tým najlepším a hlavne najšikovnejším.
          Medzi tých úspešnejších patrí určite aj rakúšan Christian Stangl (41r.) V decembri minulého roku sa mu podarilo "vybehnúť" na Mount Vinson (4872m.) najvyšší vrch Antarktídy v rekordnom čase 9h.10min. Týmto úspešne ukončil svoj projekt "Seven Summits-Speed-Tour"

          V rámci tohto projektu vystúpil na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov "Sedem Samíc" v rekordnom čase. Zdolať časové rekordy výstupov (zakladný tábor - vrchol) nebola určite sranda. Najviac sa asi zapotil na Evereste, tam zlepšil čas len o pár minút.

V súčte všetkých časov potreboval 58 hodín a 45 minút. To je približne jedna osmina z času, ktorý potrebujú na tieto výstupy horolezci idúci "normálnym" tempom.
Stanglove plány do budúcnosti: Dve osemtisícovky za sebou a päť až šesť šesťtisícoviek v Južnej Amerike za jeden deň.

Jeho motto: Buďme realistický, vyžadujme nemožné.


                    Stangl v Afrike

          Na "Siedmych Samiciach" sa realizujú aj ďalší dobrodruhovia. Nedávno sa v rozpätí krátkeho času podarilo ukončiť projekt: "Seven Summits na lyžiach" Davovi Karničarovi zo Slovinska , nezávisle to isté dosiahli aj dvaja Švédi a jedna Američanka.

Zo Slovenska stál na najvyšších vrcholoch všetkých kontinentov zatiaľ jediný človek: Peter Hámor

spracované podľa časopisu Bergsteiger

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri