Pred sezónou s Jakubom Šiarnikom

19.11.2023
pred-sezonou-s-jakubom-liarnikom

Zimná sezóna 2023/24 sa nám už nezadržateľne blíži a tak sme už tradične položili pár otázok nášmu skialpovému reprezentatntovi. Od minulej zimy vyzerá, že sa toho pomenilo dosť a tak sa bolo na čo pýtať, ale poďme pekne poporiadku:

Ahoj Jakub, aktuálne si na sústredení v Bormiu, ako sa darí? Máte sneh?

Dal som si trochu načas a odpisujem až z ďalšieho sústredenia, ktoré som zahájil na Stubaii. Po pár dňoch tam som sa presunul do Tignes a tento trip ukončím prvým kolom Svetového pohára vo Val Thorens. So snehom je to celkom fajn. Nakoniec, vidieť to na zasnežených svahoch aj doma. Najväčšia bieda bola na prelome septembra a októbra, keď som bol pár dní na Hintertuxe, ale s tým sa už musí v tejto dobe počítať.  

S kým všetkým na sústredení trénuješ?

Aktuálne som na sústredení aj s mojou parťáčkou zo zmiešanej štafety Mariankou Jagerčíkovou. S nami je tu aj Nika Vnenčáková, ktorá zabezpečuje Marianke fyzio. Na výjazd sa tentokrát pripojili manželia Belákovci. S Lukášom občas pobeháme nejaké krkaháje počas období, keď som doma. Na predchádzajúcom sústredení v Bormiu sme boli konečne ako reprezentácia. Okrem Marianky, sa kempu zúčastnil aj Peťo Fraňo a súrodenci Machajovci z Dolného Kubína. Na sústredení bol s nami aj Peter Svätojánsky, ktorý z pozície trenera robil všetko pre to, aby sústredenie prebehlo efektívne.  

Tignes_s_Mariankou_a_Nikou

Skúsiš na úvod krátko zhrnúť predošlú zimnú sezónu?

Jasným cieľom bol čo najlepší výsledok na MS. Formu sa vyladiť podarilo čo potvrdzuje 10. miesto z pretekov Vertical Race. V tejto dobe je nevyhnutné taktizovať a preto som vynechal Individual a pripravil sa na mixovú štafetu, kde sme prišli 7-mi. Oba výsledky mi zabezpečujú účasť v Top Teame Slovakia na buduci kalendárny rok čo je super, lebo mi to ešte zlepší podmienky na prípravu. Okrem toho sme išli aj to dvojice s Peťom Fraňom, kde sme mali na top 10, ale kvôli môjmu technickému problému sme došli 12-ty. Okrem toho som zašiel pomerne solídne výkony aj v ostatných štafetách. Práve na túto disciplínu som sa najviac sústredil. Dobrý pocit zanechali aj vertikály v Androrre a Schladmingu a  šprint v Tromso. Ostatné preteky neboli až tak priorita, ale čo ma mimoriadne bavilo bol extrémne tesný súboj na Bokami s Matúšom a Peťom. 

Ako si strávil leto?

Leto som začal sústredením v Kazchstane, kde som prepojil účasť na behu Red Bull 400 v Almaty so skialpom v stredisku Shymbulak v pohorí Ťan-šan. Potom krátke leto doma v júni a júli. Počas toho som šiel pár pretekov v behu a cyklistike a na záver si odskočil do Dolomitov. Stihol som si aj zlomiť malíček na slackline, ale bez následkov, akurát som nedokončil experiment so zaradením kickboxu. Potom nasledovala Argentína, na ktorú sa pýtaš nižšie. Následne trochu intenzívnejší september doma a opäť sústredenia na snehu, ktoré som už popisoval. Leto bolo teda krátke čo mi ale vôbec nevadí, o to viac som si užil aspoň to babie doma. 

na_tréningu_v_Kazachstane,_výška_cca_4300m.n.m.

Stal si sa členom Dukly BB, čo to pre teba obnáša?

Je to príležitosť konečne fungovať v profi režime, za ktorú som naozaj vďačný, lebo ide o zavŕšenie dlhoročnej snahy. Prakticky znamená, že nie som až pod tak výrazným tlakom na rozpočet a sociálne zabezpečenie ako to bolo predtým. Čas prípravy si musím stále financovať sám, ale to je v poriadku. Výhodou je aj podpora po stránke realizačného tímu a prirodzene väčšie zameranie na samotný šport. Síce mám aj ambície s tým, čo chcem robiť po kariére športovca a rozvíjam to už aj teraz. Či už ide o projekt v rámci skialpu skialpkurzy.sk alebo o činnosti v rámci rodinnej firmy Tilia v LM, kde som si ponechal menší úväzok.  Čo je teda rozdiel nie je ani tak to ako fungujem, ale hlavne menší vnímaný tlak na samého seba. V neposlednom rade to odľahčí aj rozpočet SSA a viac sa môže alokovať inde.

Nedávno ste sa aj s Marianou Jagerčíkovou vrátili so sústredenia v Argentíne, aké to tam bolo?

Parádne, bol som tam skoro mesiac myslím od 11.8. do 7.9.  Bývali sme v Bariloche a trénovali v stredisku Cerro Catedral. Malo by ísť o najväčšie stredisko na južnej pologuli. Na rozdiel od stredísk v Čile sme boli v normálnej nadmorskej výške (stredisko je 1100 až 2100) čo umožňovalo trénovať aj intenzívnejšie. Uvidíme ako sa to zapíše v zime. Charakterom je stredisko podobné ako Chopok Juh s peknými žľabmi smerujúcimi na opačnú stranu. Schválne nepíšem sever, lebo tam je to opačne. Čo ma prekvapilo bol parádny sneh, kde sa ani na vetre a pri zmene teplôt nerobí ľad. Myslím, že o program na budúci rok mám postarané. Nie je ešte známy kalendár pretekov na zimu 24/25 od ktorého sa to odvíja, ale ako ideálny by sa javil september, kedy by už malo byť stabilnejšie “marcové” počasie.

Lagunita_s_Mariankou

Aké máš plány na zimu? (ciele, ktorých pretekov sa chceš zúčastniť)

Priorita budú prirodzene ME, ktoré budú neobvykle skoro už začiatkom januára vo Flaine a Chamonix, pravdepodobne pôjdem opäť len disciplíny ZOH, možno vertikál. Tomu podliehala aj príprava a ladenie formy. Potom ma čaká šnúra pretekov Andorra - Boi Taul (Španielsko) - Villars (Švajčiarsko). Následne si odbehnem domov, kde by som chcel ísť niektoré zo slovenských klasík. Potom by som chcel podľa aktuálnej formy kombinovať zostávajúce sveťáky s pretekmi doma či už skialpovými alebo aj na bežkách. V Marci je v kalendári aj nejaký nepokrytý čas, tak ak sa podarí rád by som si užil hory v tej najkrajšej podobe a pokúsil sa nadviazať na prechody z minulosti. 

Čo sa u teba zmenilo ohľadom výstroja a materiálneho zabezpečenia? 

Najväčšia novinka je spolupráca so značkou lyží Kästle. Teším sa z nej, pretože túto značku vnímam ako dynamicky rastúcu a rád by som ešte vyrástol spolu s ňou a pričinil sa aj na vývoji lyží. Baví ma porozumieť veciam hlbšie čo bol aj dôvod prečo som pred 5 rokmi začal spolupracovať s vtedy začínajúcou značkou viazaní Grizzly.sk Novinkou je po pár rokoch obnovená spolupráca so značkou Pomoca a tiež spolupráca so značkou POC, ktorá tiež vstupuje do skialpového segmentu a bude dostupná napríklad aj v rámci obchodu RALPU . Ďalej pokračujem v Karpose a s Powerbarom , ktoré by som už nemenil. Pozitívna zmena nastala v rámci Scarpy, kde som sa vplyvom okolností už nadobro presunul k továrenskému tímu.

slovenská_repre_na_sústredení_na_Stelviu

Na sústredeniach stretávaš aj reprezentantov iných krajín, napríklad Talianov, o čo to majú iné ako ty?

Majú to bližšie na sneh a do vyšších nadmorských výšok najmä v období pred sezónou, ale ja mám zas sponzorsky Porsche, takže sa mi cestuje dobre a tento deficit sa stiera :) Potom je to samozrejme interná konkurencia, ale to sa prístupom motivovaných chalanov zlepšuje aj doma. 

Tignes

Badáš nejaké nové trendy vo vývoji skialpových pretekov? Akým smerom sa to všetko podľa teba uberá? (pretekový skialp)

Ono sa to skôr rozpína ako uberá. Klasické preteky svoj formát nemenia a to, že vznikajú nové kratšie formáty je len dobre. Nehovorím len o sledovanosti a iných komerčných záujmoch, ale aj o lepšom prístupe k športu ako takému už v detskom veku. Práve rýchle zvládnutie záležitostí ako sú prezúvačky a manipulácia s materiálom sú predpokladom dobrých výkonov aj na trasách klasických pretekov či prechodov.

A ešte na záver. Koľko dní už máš odtrénovaných na snehu pred nastávajúcou sezónou?

38.

Za rozhovor ďakuje a palce do sezóny drží

Martin Bartoň

 

Karpose a s Powerbarom

Fotky Pred sezónou s Jakubom Šiarnikom

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri